Fotowoltaika w Twoim domu i w firmie.

Poniedziałek, 2 Marzec 2020

Nowa moda, czy konieczność?

Przeczytaj poniższy tekst, aby mieć swoje zdanie na ten temat w aspekcie ekonomicznym i ekologicznym.

Rozwój fotowoltaiki na świecie bardzo przyspieszył w ostatnim czasie. Również w Polsce widzimy jej dynamiczny rozwój, ponieważ potencjał jest ogromny a zarazem jest to początek nieuniknionej już rewolucji energetycznej. Warto wspomnieć, że pierwsze domowe mikroinstalacje fotowoltaiczne (w liczbie 40) pojawiły się w Polsce zaledwie w 2013 roku a już w 2017 ich ilość wynosiła niemal 28.000. Stan na dzień dzisiejszy to więcej niż 65.000 mikroinstalacji.

W każdej chwili słońce dostarcza nam ogromne ilości energii, więc warto ją skutecznie przekształcać zarówno w ciepło jak i prąd. Słońce należy do odnawialnych źródeł energii (OZE) a jego zasoby są niewyczerpalne. No tak, ale jak to właściwie działa? Takie pytanie zazwyczaj się nasuwa a odpowiedź jest prosta. Promienie padając na płytki krzemowe znajdujące się na Twoich panelach słonecznych są przekształcane na energię, zaś najnowocześniejsze urządzenia techniczne zamieniają ją w prąd dla Twojej rodziny.

Energia ze słońca to obniżenie opłat za energię elektryczną niemal do zera,  pozwala uniezależnić się od cen prądu. Raz uruchomiona instalacja fotowoltaiczna nie generuje dodatkowych kosztów, dlatego od chwili jej pełnego podłączenia Ty jako inwestor zaczynasz oszczędzać na rachunkach za prąd.  Pozostaną jedynie opłaty stałe za dystrybucję oraz korzystanie z sieci. Zapewne zgodzisz się ze mną, że obiecująca to perspektywa, jednak aby spełniła Twoje oczekiwania należy dobrze przemyśleć jej wybór.

Jak wobec tego wyglądać będzie proces założenia instalacji fotowoltaicznej w Twoim domu?

Pierwszy krok – najważniejszy - to wybór właściwego partnera w tym zakresie. Tu trzeba pamiętać, że to towarzysz na wiele lat ( panele fotowoltaiczne przewidziane są na działanie min.25 lat ) więc nie może być on przypadkowy. Prawidłowo dobrana instalacja będzie w pełni pokrywać zapotrzebowanie na prąd przez wiele lat.

Kieruj się więc nie tyle dobrym pierwszym wrażeniem, kolorową ulotką na kredowym papierze, piękną stroną www, uśmiechniętym doradcą ale przede wszystkim doświadczeniem firmy, z którą podpiszesz umowę, jej zapleczem technicznym i tym, do kogo będziesz mógł zwrócić się po pomoc w zakresie serwisu za rok , za 3 lata i za 17 lat. Zgodzisz się, że nie ma nic bardziej irytującego jak próba kontaktu z firmą, która już nie istnieje.

A co jeśli chodzi o dostawcę paneli na Twój dach ? Jak wybrać ? Czym się kierować ? Wiedz, że na rynku można znaleźć ponad 800 marek paneli fotowoltaicznych oraz więcej niż 300 marek falowników. Znajdziesz czas by porównywać? Jakim kryterium będziesz się kierował ? Zwróć uwagę na to, że większość oferowanych instalacji opiera się na komponentach z Azji, głównie z Chin. To bardzo dobrze, ponieważ w tym azjatyckim państwie znajdują się najbardziej zaawansowane pod względem technologicznym fabryki komponentów fotowoltaicznych.  Ich doświadczenie i ogromne zaplecze pozwala im zaopatrywać niemal cały światowy rynek w tym obszarze.

Czy ważnym kryterium powinna być cena? Koszt instalacji jest obecnie coraz bardziej przystępny. Pamiętaj o tym, że początkowa różnica w cenach będzie niemal niezauważalna na przestrzeni tych wielu lat kiedy instalacja będzie pracowała dla Ciebie. Czy wobec tego zasadne będzie skrupulatne przeliczanie i porównywanie?  Czasem pozorne początkowe oszczędności mogą Cię dużo kosztować w przyszłości.

Biorąc pod uwagę fakt, że możesz niemal od razu skorzystać z rządowego programu „mój prąd” czyli dopłaty 5000 zł oraz  dodatkowo otrzymasz ulgę podatkową  termomodernizacyjną ( czyli odliczenia kosztu instalacji od dochodu, składając roczne zeznanie podatkowe PIT – tu można odliczyć od dochodu przez trzy lata nawet 53 tys.zł). A gdy dodam, że można skorzystać z preferencyjnych warunków rozłożenia kosztów na niskie raty to może Twoja decyzja na TAK jest właściwie już podjęta i będziesz mógł zaangażować wkrótce wiosenne i letnie promienie słoneczne do pracy w Twojej instalacji.

Zwrotu nakładów finansowych możesz spodziewać się już po 6-8 latach, a oszczędności, które zauważysz w formie symbolicznych rachunków za prąd a przede wszystkim dzięki całkowitemu uniezależnieniu się od nieuniknionych podwyżek cen dostaw energii elektrycznej ( już na zawsze ) są tego warte.

Kiedy już zdecydujesz kto będzie Twoim partnerem w tym zakresie, kolejnym krokiem, równie ważnym jest spotkanie z doradcą, ponieważ to w tym momencie wspólnie szczegółowo omówicie potrzeby, możliwości, wszystkie korzyści oraz załatwicie niezbędne formalności a dostosowanie mocy instalacji ustalone w tym momencie będzie kluczową kwestią.  Kilka podpisów wystarczy, aby  płynnie przejść do następnego etapu jakim jest instalacja. To ważny dzień, kiedy to odpowiednio przeszkolona i przygotowana ekipa przystępuje do pracy, byś jak najprędzej mógł korzystać z darmowej energii ze słońca. Montaż trwa zazwyczaj 1 dzień. I tu również warto zapytać potencjalnego partnera w jakim terminie od podpisania umowy planowana jest instalacja. Do 10 czy do 90 dni ?

Warto wiedzieć o jeszcze innej pułapce, w którą  można wpaść wybierając niewłaściwie. Ważne jest, by instalacja była założona i zabezpieczona zgodnie z najwyższymi standardami. Powinna przede wszystkim posiadać odpowiednie parametry przeciwnapięciowe. Niedbałość czy brak należytego wykonania instalacji np. przez mniej doświadczonego montera może być w przypadku szkody powodem niewypłacenia odszkodowania. Dodatkowo, jeśli masz ubezpieczony dom, pamiętaj by zgłosić do ubezpieczyciela fakt założenia takiej instalacji.

Końcowym etapem jest złożenie w Twoim imieniu, na podstawie pełnomocnictwa wniosku do dostawcy energii o zmianę licznika na taki, który będzie zliczał wytworzoną przez Twoją instalację energię oraz wniosku o dofinansowanie 5000 zł z NFOŚiGW. To pokazuje, że proces przyłączenia oraz formalności zostały znacznie uproszczone.

Po wymianie licznika możesz już w pełni cieszyć się uwolnieniem od podwyżek cen prądu. Na zawsze, ponieważ już wiesz, że fotowoltaika to inwestycja. Najlepsza. Dla Ciebie, dla Twojego portfela i dla środowiska.

Twój sąsiad już ma? Czy może Ty będziesz pierwszy?

Nie będziemy Cię przekonywać, ze jesteśmy najlepsi. Tak robią wszyscy. My nie jesteśmy jak wszyscy. Jesteśmy inni. Zadzwoń i przekonaj się jak szybko możesz stać się naszym kolejnym zadowolonym Klientem.

Tymczasem zapraszam - umów się na spotkanie online indywidualne lub organizowany przez nas 2 razy w tygodniu webinar dla Klientów. Instalację zaprojektujemy i zamontujemy w dogodnym dla Ciebie terminie. Nasze ekipy pracują dla Was.

 

Mobilny Doradca Klienta:
Elżbieta Szojda
tel. 796-424-152,
e-mail:  dobrafotowoltaika@gmail.com